Festiwal Kulinarny ,,Młody Polski Ziemniak” odbył się w czterech miejscach w Polsce (05.06.2022 Opypy, 12.06.2022 Sobienie Królewskie, 03.07.2022 Tuczna, 13-14.08.2021 Charbrowo), a wstęp na to wydarzenie był bezpłatny. Korzystając z lokalnych dóbr uczestnicy mieli okazję poznać wyjątkowe potrawy. Pokazy odbywały się na otwartej przestrzeni, w formule LIVE COOKING. Podczas imprezy wybitni kucharze przygotowywali dania w oparciu o młode polskie ziemniaki.

Dania przygotowane podczas pokazów:

  • zupa ziemniaczana na maślance z ziemniakami z ogniska,
  • kopytka z młodego ziemniaka z marchewką i bazylią podane z suszonymi pomidorami, truskawkami i dresingiem szpinakowym,
  • sałatka z młodego ziemniaka z rucolą,
  • ziemniaczane caprese z Pesto pietruszkowo-bazyliowym,
  • baba ziemniaczana pulled pork,
  • młode pieczone w ziołach ziemniaki z wędzoną mieszanką ryb (suma i pstrąga),
  • kopytka z młodego ziemniaka z białym serem, pestkami słonecznika i borówkami,
  • frytki z młodego ziemniaka na słodko i słono.

Wszystkie pokazy miały na celu promocję spożycia owoców i warzyw oraz ich przetworów, poprzez bezpośrednie pokazy przygotowania połączone z edukacją konsumentów odnośnie właściwości odżywczych młodych ziemniaków. W miejscowości Opypy i Charbrowo (Farma Alexa) festiwal kulinarny został zorganizowany z myślą o najmłodszych konsumentach i dla nich zostały przygotowane mini warsztaty kulinarne podczas wydarzenia. W miejscowości Sobienie Królewskie oraz Tuczna pokazy były organizowane łącznie z turniejem odpowiednio golfa oraz piłki błotnej. Dodatkowo zostały zaprezentowane produkty i odmiany ziemniaka, jak również trendy kulinarne przyrządzania ziemniaka.

W czasie trwania festiwalu obserwowaliśmy wysoką efektywność zrealizowanych pokazów. Zbierając pozytywne komentarze od uczestników, przekonujemy się, iż tego typu inicjatywy są bardzo ważne dla konsumentów. Łącząc aspekt możliwości spróbowania potraw z aspektem edukacyjnym wpłynęliśmy na świadomość części społeczeństwa, co do korzyści płynących ze spożycia młodych ziemniaków, wysokiej zawartości składników odżywczych, prostoty przygotowania dań z ziemniaków oraz ich miejsca w diecie.

Festiwal Kulinarny ,,Młody Polski Ziemniak” został sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Festiwal Kulinarny Młody Polski Ziemniak w Tucznej.

Podczas festiwalu kulinarnego w Tucznej przygotowano pieczonego młodego ziemniaka z sałatką i wędzoną rybą oraz babę ziemniaczaną z młodą kapustą, z przesmażonym wędzonym boczkiem i karkówką.

Festiwal Kulinarny Młody Polski Ziemniak w Sobieniach Królewskich

Na kulinarnej uczcie w Sobieniach Królewskich przyrządzono ziemniaczane caprese, czyli pieczony ziemniak przełożony pomidorem, mozzarellą i pesto z natki bazylii i orzeszkami pini oraz sałatka ziemniaczana z rukolą, oliwkami i suszonymi pomidorami.

Festiwal Kulinarny Młody Polski Ziemniak w Opypach

Na festiwalu kulinarnym w Opypach skierowanym głównie do najmłodszych smakoszy ugotowano  zupę z młodego ziemniaka z selerem, pietruszką, cebulą i boczkiem oraz kopytka z młodego ziemniaka z marchewką i bazylią.

Festiwal Kulinarny Młody Polski Ziemniak w Charbrowie

Na Farmie Alexa w Charbrowie w ramach festiwalu kulinarnego przygotowano kopytka z młodego ziemniaka z białym serem, pestkami słonecznika i borówkami oraz frytki z młodego ziemniaka na słodko i słono.