Festiwal Kulinarny ,,Młody Polski Ziemniak” odbył się w czterech miejscach w Polsce (25.06.2023 Końskowola, 02.07.2023 Tuczna, 07.07.2023 Romanów, 22.07.2023 Ględów), a wstęp na to wydarzenie był bezpłatny. Korzystając z lokalnych dóbr uczestnicy mieli okazję poznać wyjątkowe potrawy. Pokazy odbywały się na otwartej przestrzeni, w formule LIVE COOKING, gdzie każdy miał możliwość obserwować proces przygotowania wyśmienitych potraw. Ideą całego projektu jest budowanie wspólnoty rodzinnej i międzyludzkiej a ziemniak jak mało które warzywo się do tego nadaje, poprzez swoją swojskość.

Dania w oparciu o młode ziemniaki przygotowane podczas pokazów:

  • pieczonego młodego ziemniaka z dresingiem ricotta curry,
  • zupa krem z ziemniaków,
  • sałatka z młodych ziemniaków, wędzonego łososia i z dresingiem tatarskim wiosennym,
  • podsmażone ziemniaki w mundurkach z sosem z sera lazur, śmietana i białe wino,
  • zupa na wywarze z wędzonki, pokrojone ziemniaki, fasola, koper i majeranek,
  • ugotowane w mundurkach młode ziemniaki, botwinka, twaróg i śmietana,
  • chrzanowa zupa krem z młodego ziemniaka z boczkiem,
  • ugotowane młode ziemniaki posypane serem bursztynem, małosolny ogórek i czerwona cebula.

Wszystkie pokazy miały na celu promocję spożycia owoców i warzyw oraz ich przetworów, poprzez bezpośrednie pokazy przygotowania połączone z edukacją konsumentów odnośnie właściwości odżywczych młodych ziemniaków. W ramach Festiwalu odbiorca miał możliwość zapoznać się z historią ziemniaka w Polsce sięgającą Króla Jan III Sobieskiego i przypomnieć o wartościach odżywczych i dietetycznych. Dodatkowo zostały zaprezentowane produkty i odmiany ziemniaka, jak również trendy kulinarne przyrządzania ziemniaka. Ta uczta kulinarna, która również angażowała w proces tworzenia odwiedzających miała pokazać możliwości zastosowania ziemniaka w naszej kuchni.

W czasie trwania festiwalu obserwowaliśmy wysoką efektywność zrealizowanych pokazów. Zbierając pozytywne komentarze od uczestników, przekonujemy się, iż tego typu inicjatywy są bardzo ważne dla konsumentów. Łącząc aspekt możliwości spróbowania potraw z aspektem edukacyjnym wpłynęliśmy na świadomość części społeczeństwa, co do korzyści płynących ze spożycia młodych ziemniaków, wysokiej zawartości składników odżywczych, prostoty przygotowania dań z ziemniaków oraz ich miejsca w diecie.

Festiwal Kulinarny ,,Młody Polski Ziemniak” 2023 został sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.